Om Leas Gymnastik

Leas Gymnastik i Karlstad bedriver undervisning i barngymnastik, rytmiskt gymnastik och vighetsträning. Verksamheten består av två delar- Karlstads gymnastik och dansförening med inriktning på ideella projekt där gymnastiken ska vara tillgänglig för alla. Samt Leas gymnastik med fokus på personlig träning åt privatpersoner och företag, barnkalas och event – allt med samma utgångspunkt DANSGLÄDJE!

Lea är utbildad danspedagog och har en bakgrund som dansare och elitgymnast. Hon startade Leas Gymnastik som 14-åring och har idag 200 elever, en rad olika projekt och har under åren nominerats till ”Årets sola”, tilldelats kommunens kulturstipendium och fått utmärkelser för sitt ledarskap.

Vår vision

Vi har tre nyckelord för varje aktivitet. Dessa är utgångspunkten i vårt upplägg och arbete.

Gymnastikundervisning
”Disciplinerat , pedagogiskt och roligt”

Personlig träning
”Engagerat, anpassat och utvecklande”

Barnkalas
”Personligt, överraskande och fantasifullt”

Svensexa och möhippa

”Festligt, skrattfyllt och oförglömligt”

Våra ledare

Vill du kontakta oss?